دات نت نیوک
X

باتری یو پی اس

 

به غیراز مدار اصلی یو پی اس، دیگر مولفه اصلی آن باتری است که انرژی لازم را برای استفاده وسیله ای که تحت پوشش یو پی اس (ups) قرار میگیرد فراهم میسازد. اندازه باتری برای تعیین اندازه ups ازهر چیز دیگری مهمتر است. همچنین اندازه باتری متناسب با انرژی ذخیره شده در ups و بنابراین زمانی است که ups میتواند یک بار مشخص را تحت پوشش قرار دهد. اکثر باتری‌هایی که در ups استفاده میشوند مشابه باتری‌هایی هستند که در اتومبیل‌ها مورد استفاده قرار میگیرند یعنی باتری‌های سربی - اسیدی 12 ولت، اگر چه تفاوتهای مهمی نیز وجود دارد. باتری‌های اتومبیل نیروی الکتریسیته را با استفاده از واکنش اسیدسولفوریک بر روی صفحات سربی که درمایع معلق است تولید میکنند، به همین دلیل به آنها باتری‌های " معلق درمایع " میگویند. این قبیل باتری‌ها برای استفاده در ups مناسب نیستند زیرا این امکان وجود دارد که اسید ازمحفظه باتری به بیرون نشت کند وهمچنین هنگام شارژ باتری ممکن است گاز هیدروژن قابل اشتعال تولید شود که در یک محیط بسته میتواند خطرناک باشد.
به همین خاطر، باتری‌های ups ازنوع مخصوصی هستند : باتری‌های سربی - اسیدی با دریچه تنظیم شده.

این باتری‌ها برای جلوگیری از هرگونه احتمال فرار هیدروژن یا نشتی اسید، کاملاً بسته شده اند. برای کاهش بیشتر احتمال نشتی، اسید با لایه هایی از نمد یا فیبر پوشانده شده است که آنرا سر جای خود نگاه دارد. این باتری‌ها مزایای بسیاری نسبت به باتری‌های سنتی معلق در مایع دارند ازجمله اینکه براحتی میتوان آنها را درمسافت‌های طولانی حمل و نقل کرد زیرا در مقابل نشتی محافظت شده اند در حالیکه باتری‌های سنتی معلق درمایع بعنوان یک ماده خطرناک و ریسک پذیر در نظر گرفته میشوند. تنها نقطه منفی باتری‌های ups اینست که قیمت آنها در ظرفیتهای مشابه دو یا سه برابر از باتری‌های معمولی بیشتر است. تمام باتری‌ها برحسب ولتاژ نامی (برحسب ولت) وظرفیتشان (برحسب آمپر- ساعت) طبقه بندی میشوند. یک آمپر- ساعت معرف مقدار انرژی لازم برای فراهم کردن یک آمپر جریان در زمان یک ساعت با ولتاژ معین میباشد. مقدارآمپر- ساعت بیشتر معرف ظرفیت بیشتر باتری میباشد. (دربروشور اکثر ups ها در مورد ظرفیت آمپر- ساعت باتری مستقیماً بحث نشده است ولی ممکن است در برگه مشخصات آن، اطلاعات دقیقتری درمورد آن یافت شود).
بنابراین بعنوان مثال یک باتری 17 آمپر- ساعت 12 ولت میتواند یک بار17 آمپری و 12 ولتی را بمدت یک ساعت و یا یک بار یک آمپری 12 ولتی را بمدت 17 ساعت پوشش دهد (تئوری) . ولی درعمل، ظرفیت یک باتری به این بستگی دارد که شما با چه سرعتی از آن جریان بکشید . بنابراین، بیان اینکه ظرفیت یک باتری ، مقدار آمپر- ساعت مشخصی است به این معنا است که آن ظرفیت با نرخ تخلیه مشخصی اندازه گیری شده است. مثلاً باتری که ظرفیتش 20 آمپر- ساعت است اگر با نرخ یک آمپر در هر ساعت تخلیه شود، اگرهمان باتری با نرخ 5 آمپر در ساعت تخلیه شود ممکن است ظرفیت آن فقط 18 آمپر- ساعت باشد. معنای این حرف آنست که باریک آمپری برای 20 ساعت ولی بار پنج آمپری تنها برای 3 ساعت ( و نه 4 ساعت) تحت پوشش واقع میشوند. این یک نکته مهم در مورد زمان پشتیبانی میباشد.
یک باتری سربی- اسیدی واقع شده در یک فریم فلزی در یک ups . نوشته های روی باتری موارد مهمی در مورد آن مدل خاص را به شما میگوید: 12 ولت و7.2 آمپر – ساعت
نکته:
بعضی از ups ها دارای مجموعه باتری‌های قابل گسترش هستند که اگر بارمجموعه اضافه شد بسیار سودمند میباشد. شما میتوانید با استفاده از یک کانکتور مخصوص روی ups وقابلیت اضافه کردن یک یا چند مجموعه باتری که توسط فروشنده ارائه میشود به ظرفیت باتری‌های خود اضافه کنید.
از آنجاییکه عملکرد باتری بر روی واکنشهای شیمیایی استوار است تمام باتری‌ها بالاخره از کار خواهند افتاد. بسیاری از ups های خوب این شرایط را با اندازه گیری ولتاژ باتری که درحال شارژ است درک میکنند، بعضی دیگراز ups ها این شرایط را زمانی که در حال تست کردن خود هستند متوجه میشوند. درطی زمان، ولتاژ باتری وهمچنین ظرفیت آن ،زمانی که پر است کاهش می یابد و توانایی آن برای حفاظت از وسایل شما کم میشود. خوشبختانه بیشتر ups های جدید دارای باتری‌های قابل تعویض توسط مصرف کننده، زمانی که ups مشغول کار است میباشند. ( باتری‌های قابل تعویض)
هرچه شما بهتر ازباتری مراقبت کنید، عمر آن افزایش می یابد. باتریهای سربی- اسیدی را بهتر است که پر نگاه داریم و آنها را تاجایی که ممکن است دیر به دیر پر و خالی کنیم. در شرایط عادی استفاده از یک ups ، باتری توسط شارژر داخلی پر نگاه داشته میشود و ظرفیت باتری بندرت کاهش می یابد که این برای افزایش عمر باتری ایده آل است.
مهم است که وقتی شما از ups با انرژی باتری استفاده میکنید وعلامت هشدار مبنی بر اینکه باتری تقریباً خالی شده است را دریافت میدارید به آن علامت توجه کنید و باتری را درحداقل زمان ممکن دوباره شارژ کنید. معمولاً یک ups باتری خود را بطور کامل تخلیه نمیکند زیرا در اینصورت عمر باتری کاهش خواهد یافت.
هرگز توجه کرده اید که اگر اتومبیل شما روشن نشود معمولاً در یک صبح سرد زمستانی خواهد بود؟ علت این امر جدا از مکانیزم‌های اتومبیل که احتمالاً در اثر سرما تنبل شده اند اینست که ظرفیت باتری و همچنین ولتاژ، هر دو در اثر سرما کاهش می یابند. Ups شما باید در دمای اتاق استفاده و نگاهداری شود. اگر ups درجای سردی نگاهداری میشده است قبل از استفاده از آن بمدت 24 ساعت آنرا در دمای اتاق قراردهید تا از نظر دمایی با محیط به تطابق برسد.
توجه :
به مشخصات ups دقت کنید. هرگز ups و باتری را در دمایی کمتر از آنچه سازنده تعیین کرده است قرار ندهید بخصوص اگر باتری خالی باشد زیرا ممکن است خراب شود.
بعنوان آخرین مطلب، بخاطر داشته باشید که وقتی یک ups نو را برای اولین بار به برق میزنید، چند ساعت طول میکشد تا باتری آن شارژ شود. دراین مدت ups احتمالاً مشکلات برق شهر را برطرف میکند ولی اگر برق برود ممکن است با مشکل مواجه شویم .

 

انواع محصولات باتری شرکت فن آوری ارتباطات و اطلاع رسانی برین :

 

همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات سخت افزار شرکت برین با کارشناسان ما در تماس باشید.